Mutlu Bir Evlilik İçin Erkeklere 30 Tavsiye

Kadınların ve erkeklerin bilinmeyen dünyaları
Newroz
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Huzurlu
Mutlu Bir Evlilik İçin Erkeklere 30 Tavsiye

Mesaj gönderen Newroz » 19 Ağu 2009 12:15

Bir erkeğin fazla çaba harcamadan eşinden puan kazanması, onunla ilişkisini güzel bir şekilde devam ettirmesi ve evlilikteki sorunların yaşanmaması için bir takım küçük ama aslında çok büyük kurallara dikkat etmesi gerekir. Erkeklerin çoğu bu konularda birçok şeyi bilseler de, küçük şeylerin bir kadın için ne kadar önem taşıdığını fark etmediklerinden, bunları yapma sıkıntısına girmezler.Bazı erkekler bir ilişkinin başlangıcında bunlara dikkat ettikten sonra bir daha yapmaz olurlar. Kadın sevildiğini bildiği sürece mutlu olur ve sever, erkek sürekli olarak eşine daha fazla sevgi, güven, kabul, onay ve teşvik vermelidir. Şimdi erkekler için çoğumuzun bildiği, mutlaka yapması gereken fakat genelde önemsemediği bazı noktalara değinmeye çalışalım:

1- Eve gelir gelmez selam vererek eşinizi bulun ve ona sarılın.

2- Ona günü hakkında, ne yaptığıyla ilgilendiğinizi gösteren belli sorular sorun.

3- Sizde gününüzün nasıl geçtiğini anlatın fakat kesinlikle üzücü olayları sinirli ve morali bozuk bir şekilde anlatmayın.

4- Kendinizi başkalarını dinlemeye ve onlara sorular sormaya alıştırın.

5- Hadislerde de buyrulduğu gibi hediye vermek sevgiyi çoğaltır, sizde mutlaka eşinize hediyeler alın. Özel günlerin dışında ara sıra sürpriz olarak da ona çiçek getirin.

6- Evinizde bir eksiklikle karşılaştığınızda yumuşak bir şekilde hatırlatın.

7- Eşinizin yanında asla başka kadınları överek konuşmayın ve başkalarının başarılarını onun yüzüne vurmayın.

8- Yakınlarına, akrabalarına özellikle anne ve babasına saygı gösterin, onların hatalarını eşinize mal etmeyin, onları sevdiğinizi gösterin ve bazen de eşinizden önce onları evinize davet edin.

9- Yakınlarıyla görüşmesini engellemeyin, ara sıra siz onları beraberce ziyaret etmeyi önerin.

10- İşten arayıp hatırını sorun, heyecan verici bir olayı paylaşın yâda ona, “seni seviyorum” deyin, eşinize her gün bunu söylemelisiniz. Hz. Resulullah (s.a.a) buyuruyor: bir kadına seni seviyorum dedin mi, bu asla onun aklından çıkmaz.

11- Hiçbir zaman aşağılamaya çalışmayın, özelliklede başkalarının yanında, erkeğin eşine karşı yapmış olduğu saygısızlık ve hakaretler evliliğin bütün güzelliklerini yok edecektir.

12- Onun yanında yakınlarınızla fısıldanmayın.

13- Onu sorunlarını çözmeye çalışmak yerine anlayış gösterin.

14- Eşinize çocuklarınızdan daha fazla önem verin. Çocuklara öncelikle ve en çok ona ilgi gösterdiğinizi belli edin.

15- Kendinizi hiçbir zaman eşinizden üstün görmeyin, ona saygı göstererek görüşlerine ehemmiyet verin. Evlilikte mutluluğun yolu “ben” ve “sen” kelimeleri yerine “biz” deyip, düşünmektedir.

16- Sinirlendiğinde ona anlayış gösterin, üzerine gitmeyin ve sakinleştirmeye çalışın.

17- Duyguları incindiğinde ona anlayış gösterin ve incindiğine üzülüyorum” deyin. Sonra susun, onun sizin anladığınızı hissetmesine fırsat verin.

18- Eğlencelerinizi tek başına veya sürekli başkalarıyla değil de eşiniz ve çocuklarınızla yapın. Misafirliğe gitme önerilerini yorgunluk veya iş bahaneleriyle ertelemeyin.

19- Eğer eşinizle aranızda ailevi, kültürel ve ekonomik yönden farklılıklar varsa bunu hiçbir zaman belli ettirmeyin ve de dile getirmeyin.

20- Görüşüne iltifat edin.

21- Başarmış olduğu işler ufakta olsa, yine de siz onu övün.

22- Eşinize her fırsatta ondan ne kadar güçlü olduğunuzu göstermeye çalışmayın.

23- Kendisi ve yakınları için yapmış olduğunuz harcamaları asla dile getirmeyin. Bırakın hiç haberi olmasın bile.

24- Eşinizi eve hapsetmeyin, kültürel ve toplumsal faaliyetlere katılma imkânını sağlayın veya en azından dışarı çıkarıp gezdirin.

25- Tüm gülüp eğlenmelerinizi iş yerinde ve arkadaşlarınızla harcayıp, arada bırakmayın. Evde eşinizin de sizin onunla gülüp eğlenmenize ihtiyacı var.

26- Ev işlerinde mutlaka ona yardım edin. Siz nasıl ki işte yoruluyorsunuz oda bir o kadar evde yorulmaktadır.

27- Özellikle çok yorgun ve hasta olduğu zamanlarda yemeği siz yapın, bulaşıkları yıkayın ve ev işlerini ona bırakmayın.

28- Geç kaldığınız zaman arayıp haber verin.

29- Ayrılırken onu öpün ve hoşça kal deyin.

30- Bu listeye içinden gelenleri eklemesini isteyin.

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Re: Mutlu bir evlilik için ERKEKLERE 30 tavsiye

Mesaj gönderen Siyabend » 19 Ağu 2009 12:20

İşten arayıp hatırını sorun, heyecan verici bir olayı paylaşın yâda ona, “seni seviyorum” deyin, eşinize her gün bunu söylemelisiniz. Hz. Resulullah (s.a.a) buyuruyor: bir kadına seni seviyorum dedin mi, bu asla onun aklından çıkmaz.

Bu çok ilginç geldi bana.. Bunu yapmak da zor olmasa gerek.
Newroz
Yönetici
Yönetici

Re: Mutlu bir evlilik için ERKEKLERE 30 tavsiye

Mesaj gönderen Newroz » 19 Ağu 2009 12:23

hadi Siyabend, daha aramadın mı yoksa..

bence erkekler için aramak değilde seni seviyorum demek dünyanın en zoru olmalı.
ama zaten bunu gerçekten hissetmiyorlarsada hiç söylemesinler
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı

Re: Mutlu Bir Evlilik İçin Erkeklere 30 Tavsiye

Mesaj gönderen Siyabend » 19 Ağu 2009 12:27

Hissetmemekten değil de biraz tuhaf geliyor sürekli "seni seviyorum" demek..Ki insan birbirinin gözlerinden sevip sevmediği anlar zaten..
Newroz
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen Newroz » 19 Ağu 2009 12:28

he ya ne gerek söylemeye bak gözlerine anla
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı

Mesaj gönderen Siyabend » 19 Ağu 2009 12:31

Rahmetli Kemal Sunal'ın bir filminde denildiği gibi "Allah'ın bahşettiği nefesimizi boşuna harcamayalım" :sapkaaa
Newroz
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen Newroz » 19 Ağu 2009 12:35

yok boşuna olmaz hiç merak etme
dil yarası diye de boşuna denilmemiş
nice insanlar söylenen sözler yüzünden küs ölüp gitmiş
sen de Siyabend, hiç 1 şey kaybetmezsin.
sadece 2 kelime

“Erkekler & Kadınlar” sayfasına dön