Said Gabari Yüksekova’da Konser Verdi

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Said Gabari Yüksekova’da Konser Verdi

Mesaj gönderen Siyabend » 06 Tem 2009 18:47

Irak diktatörü Saddam Hüseyin tarafından gözleri kör edilen Kürt sanatçı Said Gabari, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir konser verdi.

Said Gabari, ilçenin Cumhuriyet Mahallesi'nde Cavşin Şener ve Fesih Tümen'in düğününde bir konser verdi. Binlerce kişinin katıldığı düğünde söylediği parçalarla davetlilere coşturup halaylar çektiren sanatçı, büyük beğeni topladı.

Kürt müziğinin önemli isimlerinden Said Gabari'nin dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin tarafından kör edildiği belirtiliyor. Kendisini yakalayan Saddam'ın askerleri tarafından yöneltilen, 'Gözlerini mi kör edelim, dilini mi keselim?' sorusuna karşılık, vereceği cevabın tersinin uygulayacağını bildiği için, 'Dilimi kesin' diyen Gabari'nin, gözlerinin kör edildiği anlatılıyor. Gabari, "Ben gözlerimin bana daha yaralı olacağını ve en gerekli organ olduğunu biliyordum. Ki bu soruya elbette herkes, 'En önemlisi gözlerdir' der. Ancak benim için hizmet yaptığım halkım daha önemli idi. Bunun için tersini söyledim ve istediğim gibi gözlerim kör edildi. Halkım ve sanatım için önemli olan dilimi böylece korudum ve bu sayede şu anda gözlerim olmasa bile halkıma hizmet edebiliyor, Saddam'ın zulmünü tüm dünyaya haykırabiliyorum" dedi.

“Kültür Sanat” sayfasına dön