Sibirya’da Kürtçe eğitim başladı

Heval
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Terazi
Takım:Galatasaray
Sibirya’da Kürtçe eğitim başladı

Mesaj gönderen Heval » 13 Eki 2007 11:49

Rusya’nın Sibirya bölgesinin merkez kenti Novosibirski’de Kürtçe eğitim başlatıldı. Dünyanın en soğuk alanlarından biri olarak kabul edilen Novosibirski’de yaşayan Kürt çocukları için geçen sene başlatılan özel eğitim programı yeni eğitim devresinde de güçlendirilerek sürdürülüyor.

Novosibiski’de yaşayan Kürt çocuklarının eğitim sorunlarının aşılması için geçtiğimiz yıl kent eğitim müdürlüğünün başlattığı özel eğitim programı sonuç verince bu yıl daha da güçlendirilerek sürdürülmesine karar verildi.

ANF’ye konuşan okulun öğretmenlerinden Natalya Nikiforcuk, geçtiğimiz yıllarda okullarına yazılan Kürt çocuklarının ciddi eğitim sorunları yaşadığını ancak yeni programla bu sorunların önemli oranda aşıldığını söyledi.

Nikiforcuk, “okulumuza yazılan çocukların büyük çoğunluğu Rusça bilmiyordu. Çünkü aileleri inançları ve geleneklerinden dolayı 7 yaşına kadar farklı bir dil öğrenmelerini istemiyor. Başlangıçta okula başlayan bu çocuklarla anlaşmak için el hareketleri ya da resimleri kullanmak zorunda kalıyorduk. Bu hem bizim için hem de yeni okula başlayan çocuklar için büyük bir sorun yaratıyordu. Bu yüzden geçtiğimiz yıl yapılan programdan sonra işimiz biraz kolaylaştı” dedi.

KÜRT DİLİ VE KÜLTÜRÜ ÖĞRETİLİYOR

Başlatılan yeni programa göre Kürt öğrencilere destek verilmesi için farklı yöntemler deneniyor. Özellikle ilkokul birinci sınıfa başlayan Kürt öğrencilerin kendi kültürlerine uygun giyinmeleri için teşvik ediliyor.

Program konusunda Okul müdürü Sivetlana Vişnakova kentte yaşayan Ezidi Kürtlerin inançlarına ve dillerine olan bağlılıklarından dolayı önemli sorunlar yaşadıklarını ama uygulanan yeni programla bu sorunları önemli oranda aştıklarını ve önemli oranda başarı gösterdiğini belirtiyor.

Vişnakova, “Geçtiğimiz yıl başlattığımız program çerçevesinde okula aldığımız 23 çocuktan 20’si hiç Rusça bilmiyordu. Burada kullandığımız Kürtçe yardımcı öğretmenler sayesinde Aralık yani 4 aylık bir süre içinde çevreleriyle anlaşabilecekleri kadar Rusça öğrenebildiler. Yıl sonunda aynı öğrenciler Rusça dilinde katıldıkları şiir okuma yaraşın da dereceye girip ödüller almaya başladılar. Bu onların normalden bile daha zeki olduklarını ve sadece doğru eğitim programları uygulandığında çevrelerinden daha fazla başarı sağladıklarını gösteriyor. Bu program da Kürtçe eğitim dersleri de var. Yine bu özel eğitim programı okulun normal eğitimine ek derslerle yapılıyor. Ayrıca bu program da yer alan öğretmenler öğrencilerin dillerine ve kültürlerine sayılı yaklaşmaya özen gösteriyorlar. Böylece öğrenciler eğitim sistemiyle daha iyi ve hızlı bütünleşebilmeleri sağlanıyor’’ diye konuştu.

1990’ların başlarında Ermenistan ve Gürcistan’dan yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı Sibirya ve Urallara büyük oranda göç yaşanmış. Bunlardan 15 bin kadarı Novosibirski kentine yerleşmiş durumda. Belli bir ekonomik düzey tutturan yezidi Kürtler burada kendi kültürlerini yaşamakta ısrarlı davranıyor. İşyerlerinin isimlerine bile Botan, Melek Taus gibi isimler takan Ezidi Kürtler, özellikle evlerinde farklı bir dilde konuşmayı yasaklıyor.

PROGRAM BAŞARILI OLDU

77 no’lu okulda başlatılan özel eğitim programında yer alan minik Kürt öğrenciler. Haftanın belli günleri ek derslerde Kürtçe eğitim gördüklerini okul öğretmeni Nikiforcuk bu yıl okulların başlamasıyla birlikte Kürt öğrencilerin durumlarını şöyle anlatıyor: ‘’Geçen sene programa alınan öğrenciler geçirdikleri yaz tatiliyle birlikte bazı şeyleri unuttukları anlaşılıyor çünkü onların yaz tatillerini nasıl geçirdiklerine dair istediğimiz küçük kompozisyonlarda kötü Rusça kullanıyorlar. Örneğin suda yüzmek yerine suda gitmek gibi. Ama bunların kısa sürede yeniden geçen seneki performanslarına yetişecektir. Çünkü eğitime istekli yaklaşıyorlar. Bu yılki özel Kürtçe dersine 20 kişi katıldı. Bu programa alınan minik Kürt çocukları daha şimdiden okula ısınmaya başladılar.’’

Kürt çocukları için uygulanan programın sonuç almasıyla birlikte Tacik, Özbek ve diğer azınlıklar içinde uygulanmasının gündeme geldiğini belirten okul müdürü Vişnakova bunlar içinde benzer programların geliştirilmesi çalışmalarını başlattıklarını belirtti.

KURDOVA KÖYÜ

Rusya’da başta başkent Moskova’da olmak üzere gelişen milliyetçilik Sibirya gibi alanlarda görülmüyor. Özellikle azınlıkların yoğun olarak yaşadığı bu alanlarda daha hoşgörülü toplumsal yapılar oluşmuş durumda.

Özellikle Kürtlerin ekonomik anlamda da gelişme kaydettikleri Novosibirski’de ayrıca haritada resmi ismi Kurduva olarak kabul edilen bir Kürt köyü de bulunuyor.

Ayrıca Kentte yayın yapan bölge televizyonu çarşamba günleri bir saat Kürtçe yayın yapıyor. Dört Kürt gencinin çalıştığı televizyon Kürtçe materyal sorunları yaşasa da Kürt müziğiyle açığı kapatmaya çalışıyor.

ANF NEWS AGENCY

JİLAN
Albay
Albay
Ruh Hali:Kızgın
Takım:Fenerbahçe

Re: Sibirya’da Kürtçe eğitim başladı

Mesaj gönderen JİLAN » 13 Eki 2007 11:57

sibiryanın bu davranışı inşallah bazı kişilere yol gösterici olurr
ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç

Mesaj gönderen ZAGROS » 13 Eki 2007 19:54

izin verenler sağolsun sonsuz teşekürler
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 13 Eki 2007 21:10

JİLAN yazdı:sibiryanın bu davranışı inşallah bazı kişilere yol gösterici olurr

Bizimkiler öyle güzel şeyleri örnek almayı bilmez...
Varsa yoksa Abdullah Çatlı !!!
sinan
Yüzbaşı
Yüzbaşı

Mesaj gönderen sinan » 19 Kas 2007 21:44

arkadaş ben sibiryaya gitmek istiyorum nerden gidilir sibirya ya.....
beyazgül
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 14 Oca 2008 10:33

atlarsın uçağa hopp bi bakmışın sibiryadasın..çokda uzak değil hani
ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç

Mesaj gönderen ZAGROS » 14 Oca 2008 11:19

beyazgül yazdı:atlarsın uçağa hopp bi bakmışın sibiryadasın..çokda uzak değil hani

Seninde özgürlüğüne Engel olan olursa bize gel seni nalarız. Beyazgül

“Kültür Sanat” sayfasına dön