Platon felsefesini rap’le öğretecek

Ünlü düşünürlerin felsefik görüşleri
SEYDUNA
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe
Platon felsefesini rap’le öğretecek

Mesaj gönderen SEYDUNA » 17 Haz 2008 19:35

Hiphop’un öncülerinden KRS-One rap’i bir eğitim aracı olarak kulanmaya daha 80’lerde başlamıştı. ResimFransa’da Thierry Aymes isimli müzisyen bir felsefe öğretmeni ilginç bir öğretme yöntemi geliştirdi, dünyanın ünlü felsefecilerinin teorilerinin daha akılda kalıcı olması için bir albüm çıkardı. Teorileri rap, hip hop ve tekno müzik tarzıyla sunan “Philosong” adlı albüm 18 yaşındaki üniversiteye girecek öğrenciler için hazırlandı.

Felsefeyi, ilgi çeken bir müzik tarzıyla öğretmenin, öğrencilerin konuya daha hâkim olmasını sağladığını savunan Aymes, “Öğrencilerin Rimbaud ve Mallarme gibi şairlerin şiirlerini ezberlemekte zorlandıklarını, fakat rap şarkılarını ezberlerken problem yaşamadıklarını fark ettim” diye konuştu.

ALAY ETMİŞLER • 1995’te ,proje aklına geldiğinde beş plak firmasına kayıt yollayan Aymes, alay konusu olunca projesinden vazgeçmiş. Ancak yıllar sonra haberlerde Amerikan bir öğretmenin tarih ve coğrafya öğretmek için rap müziği kullandığını görmüş ve yeniden çalışmalarına başlamış.

Albümünün üç bin baskısı için 15 bin euro harcayan Aymes’in albümünde 13 şarkı var. Albümdeki parçaların her biri, farklı bir felsefî temayı anlatıyor, şarkılardan birinde şu sözler yer alıyor: “Decart’ın karşı duruşu diyebilirsin/ Bilinçaltının da kendi rolü vardır/ Nietzsche için bu vücut ve onun tutkularıdır.”

Platon ve Aristoteles’e değinen Aymes, ünlü felsefecilerin -şayet yaşasalardı- aynı yöntemi kullanacaklarını söyledi.

SEYDUNA
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe

Re: Platon felsefesini rap’le öğretecek

Mesaj gönderen SEYDUNA » 18 Haz 2008 17:55

ben bu sistemi sevdim süper valla sırf ilk dersler felsefe diye cuma günleri dersaneye gitmiyordum annemede anne bu ilk ders çok kötü bir ders bizi kafir olmaya sürüklüyo diyordum annemde gitme oğlum diyordu tabi bende yatak keyfi yapıyordum :komik10 :komik10 :komik10
eylül
Çavuş
Çavuş
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Boğa

Re: Platon felsefesini rap’le öğretecek

Mesaj gönderen eylül » 26 Tem 2008 13:23

=) :komik10

“Felsefi Görüşler” sayfasına dön