Işık Durduruldu

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19658
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray

Işık Durduruldu

Mesaj gönderen Siyabend » 28 Şub 2008 22:49

ABD'de bilim adamları, ilk kez ışığı durdurup, saklayıp, yeniden yaymayı başardılar. New York Times gazetesinin, bilgisayarların hızı ve iletişimin güvenliği konusunda bir dönüm noktası olarak tanımladığı ''ışığa müdahaleyi'', birbirinden bağımsız çalışan iki grup bilim adamı başardı.

Massachusetts'teki Harvard Üniversitesi'nden Lene Vestergaard Hau ile Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Ronald Walsworth ve Mikhail Lukin, benzer yöntemler kullanarak ışık üzerinde kontrol sağladılar.

Walsworth ve Lukin ekibi, normalde saniyede 300,000 kilometre yol kateden ışığın hızını, özel olarak hazırlanmış gaz konteynırlarda düşürdüler ve sonunda ışığı durdurdular. Uzmanlar daha sonra gaz konteynıra yeni bir ışık göndererek, durdurulmuş orijinal ışığı tekrar hayata döndürdüler. Yavaşlatılıp, tamamen durdurulan, daha sonra yeniden harekete geçirilen ışık, gaz konteynırdan çıktığında, orijinalinde bulunan hemen hemen hiçbir özelliğini yitirmemişti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Prof. Seth Lloyd, prensipte ışığın hapsedildiğini, bilim adamlarından bir uyarıcı alana dek ışığın hapsedildiği yerden kurtulamadığını belirtti. Işığın tutulup, değişik zamanlarda yeniden kullanılmak üzere saklanması, bugüne dek ancak hayal edilebiliyordu. Uzmanlar, ışığın üzerinde bu derece etkili olarak, ileride bilgisayarların, bugün tahmin edilemeyen bir hıza ulaşabileceğini ve bilgi iletiminde bir devrim yaşanabileceğini belirtiyorlar.


Cevapla

“Araştırma Sonuçları” sayfasına dön