Çorumlular Neden Sevilmez?

Üyelerin kaynaşma mekanı :)
reis
Albay
Albay
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Balık
Takım:Fenerbahçe
Re: Çorumlular Neden Sevilmez?

Mesaj gönderen reis » 28 Eyl 2008 00:46

sanırım :yildiz

beyaz
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Boğa

Mesaj gönderen beyaz » 28 Eyl 2008 01:27

Siyabend yazdı:Şu an bu forumda Çorumlu bir üyemizin olmasını çok isterdim..
En azından bu konuda bize yardımı dokunurdu..
benim annem çorumlu,ama kürt değil,çorumda hiç kürt yoktur daygen...ha alevi dersen çoktur.ama bizim ailede yoktur.başka ne yardım istiyosun siyabend?sanayinin en çok gelişmiş olduğu yerdir,Türkiyenin pirinç ihtiyacının karşılandığı,zeki ve güleryüzlü insanların neyini sevmiyorlarmış??
ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç

Mesaj gönderen ZAGROS » 28 Eyl 2008 11:37

kelebek yazdı:zagros yanlış biliyosun bence.çorum bi çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir şehirdir ama çorumla kürt ne alaka bilenler banada anlatsın...

Çorum'un tüm halkı değil ama büyük bir nufüsü kürt kökenli
Böyle bir bilgiyi ancak çorumda araştırırsanız gerçeği anlarsınız ..
reis
Albay
Albay
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Balık

Mesaj gönderen reis » 28 Eyl 2008 14:27

valla bencede hıc bır alakası yok
bızım bolge kople kürt neden muhtar mardın deyılde corum dedi o zaman
ZAGROS
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen ZAGROS » 28 Eyl 2008 15:04

daygen yazdı:valla bencede hıc bır alakası yok
bızım bolge kople kürt neden muhtar mardın deyılde corum dedi o zaman
Ben nediyorum Daygen ne diyor :noooo
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 28 Eyl 2008 17:05

İlk başta ben de ZAGROS'un verdiği bilgiye şüpheyle bakmıştım.
Biraz araştırma yapınca bunun doğruluk payı olduğunu gördüm.
Bu konuda detaylı bir bilgiyi akşam paylaşacağım..
kelebek
Yüzbaşı
Yüzbaşı

Mesaj gönderen kelebek » 28 Eyl 2008 22:45

sonradan göçebe olarak yerleşmiş olabilirler ama büyük bir nüfusu kürt kökenli denilince bi durup düşünüyo insan.. bende araştırıp bilgilerimi paylaşacağım ilerleyen saatlerde..
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Burç:Kova

Mesaj gönderen Siyabend » 28 Eyl 2008 23:08

Yörede farklı halkların bulunuşu nedeniyle en az üç dört çeşit ağız ve telef uz kullanılmak-tadır. Ama bu köyleri kendi aralarında 4 veya 5 guruba ayırtabiliriz. Örneğin Gökköyle diğer Türk köyleri arasında kimi ufak tefek farklılıklar bulunurken Gökköyle Kürt köyleri arasında hayatın çoğu alanlarında farlılıklar olduğu gibi konuşulan Türkçe konusunda sözcüklerin kullanışı ve onların telef uzlarının yanında kimi zaman anlam bakımından da önemli farklılıklar gösteririler.

Mesela Gök köylüler çoğu sözcüklerin hemen hemen aynı olmasına karşın onlar o söz-cügü O olarak telef uz ederken Hımıroğlu, Karagöz ve Gökçepınarlılar Ö olarak telaffuz ederler. Örnek : Gökköylüler ve Ahmetoğlan, Üçköy ve Örencik bunlara Sevindikalan'ıda dahil etmek gerekir. Öksüz anlamına gelen Gobel derlerken Öbür köyler Göbel derler. Gökçepınar, Karagöz, Hımıroğlu ve Kirazpınar gibi köyleri oluşturan ailelerin en az %80 Kürt kökenli aileler oluşturmaktadır. Bu nedenden dolayı bu köylerdeki insanların kullanmış oldukları bir takım söz-cükler Kürtçe den Türkçe ye uyarlanmış durumdadır. Çevrede bulunan bulunan diğer köylerde durum daha değişiktir. Kürtlerin, Çerkezlerin, Yörüklerin ve türk köylerinin kullanmış oldukları ağız olarak kendilerine has bir şive ve sözcük-leri vardır. Eskiden kullanılan bu sözcüklerin önemli bir bölümünü şüphesiz insanlar kendi anadilleri olan Kürtçe, Çerkezce gibi dillerden Türkçe ye uyarlarken, bunların dışında tarım ve inşat ve kimi konularda Ermenice, Rumca söz-çüklerin yanında ağırlıklı olarak Arapça ve Farsça nın olduğu da görülmektedir.
Örneğin Türkçe de haftanın günlerinin yanında, ayların ve mevsimlerin isimlerinin neredeyse tamamına yakınının Türkçe olmadığı anlaşılıyor. Anadolu ve çevresindeki çeşitli halk gruplarının uzun yüzyıllar Osmanlı imparatorluğu-nun altında birlikte kimi yerlerde iç içe yaşamaları sonunda dil ve kültürel konularda da nasıl iç içe geçti gini yeni bir oluşum meydana geldiğini görmekteyiz. Belki günlük olarak kullanılan bu sözcüklerin hangi halka ait olduğunu dü-şünmeden konuşmamıza rağmen bu durum tartışma konusu olduğunda kimileri araştırmadan bu duruma hemen bir tepki gösterir. Yeni Türkçe de bu konuda hala sorunlar yaşanmaktadır. Bu durum oldukça ilginçtir. Aşağıda bu konuda bazı örnekler verelim. Yalınız Çerkezler ve Yörüklere bu tabloda yer verilmemiştir.
Kaynak: http://www.yaylacik.com/modules.php?nam ... le&sid=539
ZAGROS
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen ZAGROS » 28 Eyl 2008 23:15

:artiii işte bu Siyabend gerçek bilgiyi bulmuş
ve kelebek onlar kendi istekleriyle göç etmemişler malesef
eskiden devletin kürt halkını bir birinden uzaklaştırmak için kulandığı bir yöntemle kürtler Özellikle doğu anadolu bölgesine yerleştirildi .
Sadece çorum değil tabiki konya ,nevşehir, tokat ve ilçelerinde
binlerce kürt var .
kelebek
Yüzbaşı
Yüzbaşı

Mesaj gönderen kelebek » 28 Eyl 2008 23:18

araştırmalarıma göre 3 olasılığı ortaya koyabiliyorum.bunlar ;

1-)1938 katliamlarında zulümden kaçmak amacıyla bir kısmı değişik şehirlere göç etmek zorunda kalmış olabilirler.Bir kısmı da bu zamanda çorum'a yerleşmiş olabilir.

2-)1700'ün baslarinda Osmanli Imparatorlugunda Kürtleri ve Alevileri bölmek icin bir iskan siyaseti baslatmistir ve bunun sonucu kürtler gurup gurup illere dağıtılmış.Çorum'da ki kürtlerin bir kısmı böyle olabilir.

3-)1700 yıllarında yaşanan göçlerin nedeni doğuda artan nüfus ve aşiretlerin toprak bölüşmesiyle ortaya bir takım savaş ve sorunların çıkması olabilir.Bunun sonucu olarak bir kısmı göç etmek zorunda kalmış olabilir.

ben bu sonuca vardım arkadaşlar..

“Muhabbet & Tanışma Faslı” sayfasına dön