30 Eylül

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
30 Eylül

Mesaj gönderen Siyabend » 19 Eki 2008 16:54

Turna Geçimi Fırtınası.

1517- Oruç Reis, Cezayir zaferini elde etti.

1520- Kanuni Sultan Süleyman tahta çıktı.

1924 - Mustafa Kemal Paşa, "Memleketin batı bölgesi düşman ayaklarına terk edilmiş ve oradaki halk silaha sarılmış, buranın ahalisi ise memleketin felaketten kurtulması için ayağa kalkmış bir vaziyette idi. Ben işte böyle bir zamanda Erzurum'a geldim. Burada rütbemi, üniformamı attım ve bütün kainata ila ettim ki sine-i millette bir ferdim" dedi.

1930 - Sivil tayyareci Vecihi Bey kendi yaptığı tayyare ile Göztepe'den Yeşilköy'e uçtu.

1940 - Karabük Demir-Çelik Fabrikası'nın ilk ürünü pik demirin bir bölümü Romanya'ya satıldı.

1949 - Mao Zedung Çin Halk Cumhuriyeti başkanı seçildi.

1956 - Soprano Leyla Gencer San Francisco'da konser verdi.

1960 - Devlet Planlama Teşkilatı kuruldu.

1961 - Suriye, Birleşik Arap Cumhuriyeti'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti.

1962 - Ömür boyu hapse mahkum Demokrat Parti Bolu Milletvekili Reşat Akşemsettinoğlu tedavi gördüğü hastaneden kaçtı.

1969 - Asaf Çiğiltepe Tiyatro Ödülü'nü Pir Sultan Abdal'ın yönetmeni Umur Bugay aldı.

1974 - Portekiz Devlet Başkanı General Spinola istifa etti.

1976 - Profilo Fabrikası'nda işçi direnişinde Yakup Keser adlı işçi öldü.

1978 - Başbakan Bülent Ecevit ilk "Köy-Kent" uygulamasını Bolu'nun Mudurnu ilçesinde başlattı.

1983 - MGK Çanakkale Zincirbozan'da zorunlu ikamet ettirilen 16 siyasinin serbest bırakılmasına karar verdi.

1991 - İstanbul Metrosunun ön tünel inşaatı başladı. Açılışı Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönü yaptı.

1996 - Refah Partisi Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, "Türkiye'nin yüzde 99'u Hizbullahtır. Hizbullah olmayan Hizbülşeytandır" dedi.

1997 - "Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık" eylemi yeniden başladı. Amaç "Suçlanan milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılana kadar" eylemi sürdürmekti. Katılım öncekine oranla düşük oldu.

2000 - CHP 11. Olağan Kurultay'ında genel başkanlık için üç tur oylama yapıldı. Sonuçta Deniz Baykal 543 oy alarak genel başkanlığa seçildi.

Doğanlar:
* Mevlana Celalettin Rumi Belh 1207 (Bazı araştırmacılara göre 1182)’de,
* Truman Capote (Streckfus Persons) 1924'te,
* Sevgi Soysal 1936'da doğdu.

Ölenler:
* Alman Sosyal Demokrat Partisi lideri Ernst Reuter 1953'te,
* Amerikalı aktör James Dean 1955'te,
* Eski İstanbul Emniyet Müdürü Faruk Oktay Yassıada'da geçirdiği kalp krizi sonucu 1960'ta,
* Edebiyat tarihçisi Prof. Ali Nihat Tarlan 1978'de,
* Eski Milli Eğitim ve Kültür Bakanlarından Bolu milletvekili Avni Akyol 1999'da hayata veda etti.

“Eylül” sayfasına dön