Türkiye Ekonomik Krizin Eşiğinde

Beğendiğiniz veya eleştirdiğiniz yazılar
siya_evin268
Üstteğmen
Üstteğmen
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Aslan
Takım:Galatasaray
Türkiye Ekonomik Krizin Eşiğinde

Mesaj gönderen siya_evin268 » 18 Eki 2008 19:18

Yüzyılın ekonomik krizi tüm dünyayı kasıp kavururken yangın Türkiye’ye de sıçradı. Hükümet başta ekonominin yumuşak karnı reel sektörün bankalara 140 milyar dolara ulaşan borçlarını ve mevduat hareketlerini izlemeye aldı. Ekonomi yönetimi, kurdaki iniş çıkış sürerken bankaların likit kalması, kredi kartı ve tüketici kredileri dönüşlerinde sıkıntı yaşanmaması için alarma geçti.

AKP hükümeti “kriz bizi etkilemez” dese de, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) yaşanan düşüş ve dövizdeki artış, küresel finansal krizin Türkiye’ye ilk yansımaları olarak değerlendiriliyor. Bileşik Endeks 12 Temmuz 2005'ten bu yana ilk kez 27.000 puanlı seviyelerin altına inerken, Borsanın 2007 sonuna göre kaybı ise yüzde 50,30'a ulaştı. Dövizde ise Dolar 1.50 YTL sınırını aşarak son 2 yılın en üst seviyesine ulaştı.

HÜKÜMET İŞ DÜNYASININ UYARILARINA ALDIRMIYOR

İş dünyasının, krizin olası yansımaları ve Hükümet’e yönelik eleştirileri haftaya damgasını vurdu. TÜSİAD, TOBB gibi önde gelen kuruluşlar acilen tedbir alınması çağrısında bulunurken, Başbakan Erdoğan ise iş dünyasından gelen bu eleştirileri “kriz çığırtkanlığı” olarak yorumlayarak sert dille eleştirdi. Bankalar ise, şimdiden işletmelerin kapısını tek tek dolaşıp kredilerini geri çağırmaya başladı.

BÜROKRATLAR KRİZİ İZLİYOR

Mali krizin sıcaklığı yavaş yavaş hissedilirken, ekonominin kurmayları ise IMF-Dünya Bankası toplantıları için gittikleri ABD’den henüz dönmedi. Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, kamu bankalarının genel müdürleri Amerika’da krizi yerinden izliyor. Türkiye’nin izleyeceği yeni ekonomik program IMF ile Washington görüşmeleri sonrasında şekillenecek. IMF ile Mayıs ayında sona eren stand-by anlaşmasının taslağı da buradaki görüşmelerde netleşecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) denetim elemanlarını adeta seferber etti. Yerli ve yabancı mevduat hareketleri dakika dakika izleniyor.

Tasarruf mevduatına 50 bin YTL'ye kadar devlet güvencesi uygulayan Türkiye, ilk etapta büyük mevduat hareketlerini de yakından izliyor. Mevduat kayması halinde, bankalarla bire bir görüşme yapılarak gerekirse mevduat güvencesinin kapsamının genişletilmesi gündemde.

UMUT GURBETÇİNİN TASARRUFUNDA

Türkiye, krizden çıkış için umudunu Türk vatandaşlarına ait yurtdışında bulunan mevduata bağladı. Maliye kurmayları, Türk vatandaşlarına ait yurtdışında bulunan mevduatı ülke ekonomisine kazandıracak vergi teşviki üzerinde çalışma başlattı.

Maliye, net tutarını 100 milyar dolar olarak tahmin ettiği yurtdışı varlığı çekmek için “vergi güvencesi” sağlayacak. Türkiye'den transfer edilen servetin ülke dışında kazandığı faiz üzerinden düşük oranlı vergi alınacak, buna karşın “vergi sorgulaması” yapılmayacak.

SERVAN DİCLE -ANF

Ve bendende bir not. bugün başbakanı tv de ilzedim elazizde mi ne açıklama yapıyordu. şöyle dedi beyefendi: umarım kriz türkiyeyi teğet geçer diye. kendi kendime sordum. bizi mi aptal yerine koymaya çalışıyor yoksa kendisimi çok akıllı. daha yeni Borsa tepe taklak Dolar 1.6 a gidior euro 2,1 i geçti haberlerini dinledik ne dior bu adam demeden edemedim.. neyse saygılar...

kelebek
Yüzbaşı
Yüzbaşı
Burç:Boğa

Re: Türkiye ekonomik krizin eşiğinde

Mesaj gönderen kelebek » 18 Eki 2008 19:31

günaydın diyorum herkese o zaman..krizin geleceği zaten taa ne zamandan belliydi.. illa hissetmek mi lazım gelip gelmeyeceğini anlamak için. AKP hükümetine bak yaw "kriz bizi etkilemez"miş.niye?? sende kriz geçirmez yelek varda biz mi bilmiyoruz. yaw kardeşim sen daha gelişmiş ülke değil gelişmekte olan ülkesin.krizde en çok etkilenenlerin biz gibiler olduğunu nasıl düşünmeden böle aptalca konuşabilirsin !!! bu kadarına pes diyorum..nasıl seçtiler bu adamı yaa hala düşünüyorum mantıklı bi açıklaması var mı diye.. kriz hakkında bile böle damdan düşer gibi konuşurken kim oy vermiş buna... Aslında müstahak bu topluma bölesi ama bizde çekiyoruz.. Daha neler görcez bakalım.Artık eskisi kadar şaşırmıyorum bile böyle haberlere.. :noooo
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Burç:Kova

Re: Türkiye Ekonomik Krizin Eşiğinde

Mesaj gönderen Siyabend » 18 Eki 2008 19:33

Türkiye kendine özgü sorunları çözmek adına adım attığı vakit ekonomik alanda büyük gelişmeler olabilir ve dünyadaki krizden çok az etkilenir.
kelebek
Yüzbaşı
Yüzbaşı
Burç:Boğa

Mesaj gönderen kelebek » 18 Eki 2008 19:34

tabi bu da hayalde kalmazsa.. inşaallah o günleri görebiliriz cümleten :gozlukk
siya_evin268
Üstteğmen
Üstteğmen
Burç:Aslan

Mesaj gönderen siya_evin268 » 18 Eki 2008 20:28

Ben hiç bişeey yanmıyorum bizi aptal yerine koymasına kızıyorum... gözümüze baka baka yalan söylüyor. Kriz türkiyeyi teğet geçecekmiş. türkiyeynin içine germiş halada ilerlior. aaam kalkmış hikaye anlatıor. hey ya rabbim hyyyyy

“Köşe Yazıları” sayfasına dön