İspanyol Mutfak Kültürü

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar:19658
Kayıt:15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali:Mutlu
Cinsiyet:Erkek
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
İspanyol Mutfak Kültürü

Mesaj gönderen Siyabend » 09 Şub 2009 11:14

İspanya öteden beri diğer Avrupa Ülkelerinden farklı bir ülke olmuştur. Öğün saatleri diğer ülkelerden tamamen farklıdır. İspanyollar günde birbirinden farklı önemde, 4, 5 hatta 6 öğün yemek yerler. Birazdan günlük yaşam ritmini anlattığımda bunu anlayacaksınız. İspanyollarda kahvaltı çok hafiftir. Çay, kahve, ekmek ve reçel gibi gıdalardan oluşur. Ama İspanyollar öğleye doğru, 11.30 civarında iş yerlerinden çıkar ve yakınlardaki bir kafeteryada ikinci bir kahvaltı daha yaparlar. 14.30'daki öğle yemeğinden önce ise İspanya'da "Tapas" diye adlandırılan törensel bir olaya şahit olursunuz. Bu öğle yemeğinden önce alman bir içki, ki genellikle beyaz şarap, nadiren kırmızı şaraptır yanında da "Tortilla*" veya başka bir Tapas çeşidi yenir. Tortilla patatesten yapılır. Bir nevi patates omletidir. Bu İspanya'daki tüm Tapas çeşitlerinden sadece bir tanesidir. Tapas, ayrıca balık, kalamar, füme balıklar, kızartılmış küçük balıklar, kroket, tavuk, jambon, salam ve beşamel sos ile değişik şekillerde de yapılır. Tapas İspanyolların yaşantılarının bir parçasıdır.

Öğlenleri İspanyollar, giriş, ana yemek ve salatadan oluşan kuvvetli bir öğle yemeği yerler. Bu ülke halkı çok iştahlıdır. Tatlı ve meyve bu öğünde fazla yenmez.

Akşam yemeğinde günlük alışkanlıklar devam eder. Bu yemek gece 22.00-22.30 civarındadır. Önce bir içki ve yanında ufak tefek mezeler alınır. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında çok uzun bir zaman olduğundan bu içki ve mezenin önemi anlaşılır.

İspanyollar akşam yemeğinde genellikle bir çorba ve daha çok da hafif olduğu için balık yerler. İspanyol Mutfağı balığa ve deniz ürünlerine dayalı bir mutfaktır. Bir Akdeniz Mutfağı olmasından dolayı sarımsak ve zeytinyağı da çok kullanılır. Ayrıca et ve bakliyat da bu ülkede çok kullanılan besin maddeleri arasındadır.

İspanyollar balığı ve sebzeleri genellikle kızartırlar. İspanya kızartmalar ülkesidir.

Diğer konularda olduğu gibi İspanya, mutfak ve yeme alışkanlıklarında da büyük bölgesel farklılıklar gösterir. Kuzeyde Bask Bölgesi'nde "El bakala" veya "El pilpil" diye adlandırılan birçok yemek vardır. Bu morina balığının özel bir sosla pişirilmesidir. "Merlusa" da bu yöreye özgü özel yemeklerdendir. Katalanya yöresinde, sahil şeridinde tipik Akdeniz Mutfağı özelliklerinden olan zeytinyağı ve sarımsak ağırlıklı yemekler dikkati çeker. Örneğin meşhur "Pan con tomate" yani domates, sarımsak ve Seranon jambonu ile hazırlanan ekmek çok ünlüdür. Endülüs'te ise "Gazpacho" yani buzlu domates çorbası ve balık kızartmaları, Valencia şehri civarında ise tüm dünyada tanınan "Paella" yapılır. Paella'nın ana maddesi pirinçtir ve değişik deniz mahsulleri veya et ya da tavuk ve sebze ile yapılır. Orta İspanya, yani Madrid'in içinde yer aldığı Kastilya'yı da bu arada unutmamak gerekir. Bu yöreden sizlere "Kosido madrilenyo"yu örnek olarak verebilirim. Bu yemek et, sebze, nohut ve İspanyol sosisinin çok uzun süre yavaş yavaş pişirilmesi ile yapılır. İspanyollar çok ekmek yerler. Masada ekmek herkese ayrı ayrı küçük bir tabakta servis yapılır.

İspanyol Mutfağı yabancı mutfak etkisinde kalmamış mutfaklardan biridir. Güneyde Arap etkisinde kalmış bölgelerde bile mutfakta Arap etkisi çok görülmez.

İspanyol Mutfağı'nda en çok kullanılan ot ve baharatlar, biberiye, kekik, toz kırmızı biber ve safrandır.

İspanyolların yeme alışkanlığı sosyal hayatlarının bir göstergesidir. Bu ülke halkı dışarıya çıkmayı çok sever. Onun için yaşamlarının bir bölümü aperatif içip balık ve deniz ürünleri yedikleri kafe ve restoranlar etrafında geçer. Gece yarısı biten bu yemeklerden sonra İspanyollar özellikle hafta sonları dansa gitmeyi severler.

*lspanyol Tortilla'sı, Meksikalıların mısır ekmeği olan Tortilla'dan farklıdır.


Cevapla

“İspanyol Mutfağı” sayfasına dön