Rektovajinal Fistül Ameliyatı

Online Medical Videos
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Rektovajinal Fistül Ameliyatı

Mesaj gönderen Siyabend » 28 Kas 2009 20:29

Vajina ile rektum yani bağırsağın son kısmı arasında, normalde olmayan bir bağlantının (fistülün) bulunması durumudur. Eğer vajina ile rektum arasındaki açıklık, dışkı ve gaz geçişi olacak kadar büyükse, dışkının vajinaya doğru kaçmasına yol açabilir. Bu da sık tekrarlayan vajinal ve idrar enfeksiyonuna neden olur.

Genelde çocukluk döneminde geçirilen travma nedeniyle gelişir. Her 100.000 doğumda 350 oranında görülür. Tecavüze uğrayan kadın ve çocuklarda da gelişme ihtimali vardır. Bazen de farklı bir hastalığın belirtisi olarak görülür. Örneğin, rektum kanseri, Crohn hastalığı, bağırsak divertikülleri gibi hastalıklarda görülebilir. Ayrıca vajinal ameliyatlar sonrasında da gelişme ihtimali vardır. Nadiren rahim ağzı kanserinde, tedavi amacıyla yapılan radyoterapi sonrasında gelişebilir.

Bazı hastaların hiçbir şikayeti olmaz. Ancak genelde vajinadan dışkı veya gaz çıkışı şikayetine neden olur. Bu da sık olarak vajina ve idrar yolu enfeksiyonu geçirilmesine sebeptir. Kötü kokulu vajinal akıntı yapar. Özellikle ishal olunca vajinadan dışkı çıkışı daha belirgin hale gelir. Belirtiler, fistülün büyüklüğüne göre daha fazla artabilir.

Öncelikle normal muayeneniz yapılır. Daha sonra endoskopik yöntemlerle tetkik yapılır. Anüsten proktosigmoidoskopi denilen aletle girilerek bu bölgeye bakılır. Fistülün açıldığı yer görülür.

Eğer enfeksiyon gelişmişse antibiyotik tedavisi gereklidir. 6-12 haftanın ardından dokular tamamen iyileştiği zaman şikayetlerin çoğu geçecektir. Başka tedaviye gerek kalmaz. Ancak daha sonra şikayetler devam ederse cerrahi olarak buranın tamir edilmesi gerekli olur. Eğer altta yatan başka bir hastalığa bağlı olarak fistül gelişmişse bu hastalığın da tedavisi ayrıca gerekli olacaktır.

http://www.juzztv.com/watch_video.php?v=1df4d2928d0852d

“Medical Videos” sayfasına dön