Zararı Bilinmez Ama Keyfi Çok

Sağlıklı bir yaşam için önemli bilgiler
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Zararı Bilinmez Ama Keyfi Çok

Mesaj gönderen Siyabend » 25 Ağu 2008 12:18

Kahvenin faydaları ve zararları üzerine yapılan araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor.Kafanız karışmasın! Nihai cevap: Kişiden kişiye değişiyor.

Toronto Üniversitesi’nde kafein ve sağlık alanında çalışan Dr. Ahmet El-Sohemy’nin liderliğinde yapılan araştırmada kahve içmenin genel popülasyon ölçeğinde yararlı olduğu ortaya çıktı. Buna karşın, El-Sohemy, kahve tüketimi konusunda bireysel tavsiyelerde bulunmanın zor olduğunu ifade etti. Araştırmaya göre kahve, kalp krizi riskini arttırabildiği gibi azaltabiliyor da. Çünkü, her gün makul miktarda içilen kahvedeki kafeinin vücutta işleme sokulma şekli kişiden kişiye değişiyor.
Madrid, Autonama Üniversitesi’nde yapılan ve kahvenin, binlerce sağlıklı erkek ve kadın üzerindeki etkilerinin incelendiği bir başka araştırmada ise, her gün iki ya da üç fincan kahve içmenin kadınlarda, herhangi bir sağlık probleminden ölme riskini yüzde 18 azalttığını, günlük dört ila beş bardak kahvenin ise bu riski yüzde 26 oranında düşürdüğü ortaya çıktı. Ne var ki, El-Sohemy’ye göre, binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirilen bu araştırma bireysel farklılıkları hesaba katmıyordu. Çünkü katılımcıların çoğunluğunun kafeini çabuk metabolize edebilen bünyeleri olması da ihtimal dahilinde idi. Kahve dışında kola ve çay gibi içeceklerde de kafein olduğunu ifade eden El-Sohemy, genel popülasyona yönelik öneride bulunmanın kolay olduğunu, ancak bireysel tavsiyeler konusunda hekimlerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

sinan
Yüzbaşı
Yüzbaşı

Re: Zararı Bilinmez Ama Keyfi Çok

Mesaj gönderen sinan » 25 Ağu 2008 13:07

ben de her sabah bir neskafe zindeliği artırır diye düşünüyorum...
SEYDUNA
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe

Re: Zararı Bilinmez Ama Keyfi Çok

Mesaj gönderen SEYDUNA » 25 Ağu 2008 15:30

valla şuanda izmirdeyim arkadaşlar 22 saat geçirdiğim yolculukta hep kahve içtim şuan birkaç rahatsızlığım var acaba ondan mı kaynaklanıyo

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön