Müzisyen Istakozlar

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19658
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray

Müzisyen Istakozlar

Mesaj gönderen Siyabend » 28 Şub 2008 22:54

Vücutları kabukla kaplı olan istakozların, keman gibi ses çıkardıkları saptandı. Uzmanlar, okyanus dibinde tek sıra halinde uzun yolculuklara çıktıkları bilinen istakozlar üzerinde yaptıkları son araştırmalarla, bu şaşırtıcı gerçeğe ulaştılar.

Duke Üniversitesi görevlilerinden Sheila Patek, ''istakozların, kemanların yay ve telleri benzeri organlara sahip olduklarını ve bir çeşit müzik yaptıklarını'' söyledi. İstakozların çıkardıkları ses, parmak ıslatılarak şişkin bir balonun üzerinde dolaştırıldığında çıkan tiz sesi andırıyor.

Ancak Patek, istakozların bu sesi birbirleriyle haberleşmek için kullanmadıklarını düşünüyor. ''İstakozların kulakları bile yok'' diyen araştırmacı, ''sualtı yaratıklarının, yakın mesafeden, sadece duyargalarıyla duyabildiklerini''söyledi.

Uzmanlara göre, istakozlar muhtemelen kemana benzer sesleri, köpekbalığı gibi doğal düşmanlarını kendilerine saldırmaktan caydırmak amacıyla çıkarıyor. Konuyu izaha çalışan Patek, ''bir sandviçi yemek için ağzınıza götürdüğünüz anda sandviç birden cıyaklarsa nasıl duraklarsanız, işte öyle'' diye konuştu.


Cevapla

“Araştırma Sonuçları” sayfasına dön