Kök Hücreler

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19658
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray

Kök Hücreler

Mesaj gönderen Siyabend » 28 Şub 2008 23:04

ABD'li bilim adamları, kök hücreler üzerindeki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Parkinson ve kalp hastalıklarının tedavilerinde yeni bir umut ışığı olan kök hücreler, son olarak kadavralardan elde edildi.

Spermin yumurtayı döllemesinden sonra oluşan kök hücreler, kısa bir süre öncesine kadar sadece embriyolardan sağlanabiliyordu. Vücudun ana hücreleri olarak kabul edilen bu hücreler, kalp, karaciğer gibi diğer organların hücrelerine rahatlıkla dönüştürülebildiği için hem hasarlı organların tedavisinde, hem de yedek organ geliştirilmesinde başrol oynuyor.

Biyoteknoloji endüstrisinin en önemli hammaddesi olan kök hücrelerin embriyolardan elde edilmesi, etik tartışmalara yol açınca başka kaynaklar arayan bilim adamları, kadavralardan kök hücre elde ederek, laboratuvarda beyin hücresi üretmeyi başardılar.

ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'nin La Jolla Kenti'ndeki Salk Enstitüsü bilim adamları, kök hücre dokularından beyin hücreleri üretip laboratuvarda çoğalttı. Araştırma yapan ekipten Fred Gage, değişik yaşlarda ölmüş insanlardan alınan 23 doku örneğinin çoğundan, yaşayan beyin hücresi üretebildiklerini, yeni hücrelerin çoğalma hızının, ölen kişinin yaşıyla ters orantılı olduğunu açıkladı.

Buna göre, 11 haftalıkken ölen bir bebekten alınan beyin hücreleri 70 kez çoğalırken, yetişkinlerin hücreleri sadece 30 kez çoğaldıktan sonra durdu. Bilim adamları, mucize olarak gördükleri kök hücrelerin, gelecekte parkinson ve alzheimer hastalarının, ölen beyin hücrelerinin yerini alabileceğini söylüyor.


Cevapla

“Araştırma Sonuçları” sayfasına dön