Zekileşiyoruz

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19658
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray

Zekileşiyoruz

Mesaj gönderen Siyabend » 28 Şub 2008 23:11

Beyin dış etkenlerle gelişiyor. Peki bu durumda zeka için aynı durum söz konusu mu? Prof. Alemdar Yalçın, bu konuya açıklık getiriyor: "her şeyden önce, insanın zeka kapasitesinin %30'u genetik, %70'i ise dış faktörlerden oluşuyor. Yani, anne-baba ilgisi, arkadaş ortamı, doğal çevre, kültür, eğitim gibi unsurlar zekanın %70'ini meydana getiriyor.

Zeka'yı tanımlamak da çok zor değil. Edindiğimiz bilginin beyinde sağlıklı bir şekilde karşılaştırılması ve sağlıklı sonuçlar çıkartarak bunları dışarıya vurabilme işlemine zeka deniliyor kısaca. Yani, bir çocuğun doğumundan itibaren bulunduğu çevre, aileden aldığı kültür, okuldaki eğitimi zekasının gelişimini etkiliyor. "Herkes Einstein olabilir" sözü de işte buradan geliyor.

Ülkemizde 1960'lı yıllarda yapılan zeka ölçümleri ile 1990'lı yıllarda yapılan zeka ölçümleri arasında büyük farklar var. 1990'daki zeka ölçümleri daha yüksek. Çünkü %70'lik unsurlar gittikçe gelişiyor. Kalıtım yoluyla gelen özellikler çok fazla değiştirilemez ama çevresel faktörler üzerinde eğitim ile etkili olunabiliyor.


Cevapla

“Araştırma Sonuçları” sayfasına dön